Każdy powód do świętowania jest dobry, a fakt przyjścia na świat nowego człowieka nadaje się do tego bardziej niż jakikolwiek inny. Świętowanie przez przyszłą mamę zbliżających się narodzin potomka to idealna okazja do celebrowania całego cyklu życia.
Rytuały związane z czczeniem kobiety w okresie ciąży obchodzi się na wielu kontynentach, niezależnie od lokalnych wierzeń i tradycji. Dzięki lekturze tego tekstu poznasz początki tradycji Baby Shower oraz dowiesz się, jak się ją obchodzi w najodleglejszych miejscach na świecie.
Pojęcie Baby Shower zostało utworzone z dwóch wyrazów. Słowo „baby” to w języku angielskim dziecko bądź niemowlak. Natomiast słowo „shower” w języku angielskim znaczy prysznic - w tym kontekście chodzi o deszcz prezentów dla mamy i dziecka.
Można zauważyć podobieństwo między wieczorem panieńskim i przyjęciem Baby Shower - w obu przypadkach chodzi o oddanie czci kobiecie przed zmianą jej pozycji społecznej. W tym przypadku, kobieta zmienia swój status – oprócz bycia kobietą staje się także matką.
Ewolucja tradycji Baby Shower
Święto Baby Shower spopularyzowało się w wielu krajach na świecie. Istnieją różne nazwy na święto przyszłej mamy: Blessingway, Cha de bébé, Façadura, Stork Party – święto bociana, "sprinkle", Valaikappu. Popularność Baby Shower tłumaczy się ogólnoludzką potrzebą bliskości, chęcią dzielenia się chwilami szczęścia, cieszenia się z innymi.
Prześledźmy najpierw, jak obchodzi się Baby Shower na kontynencie amerykańskim, tam bowiem sięgają korzenie tego obyczaju. Tradycja tego święta pojawiła się 1900 roku1900 roku w Stanach Zjednoczonych. Kobiety blisko związane z ciężarną kobietą spotykały się, by razem z przyszłą mamą świętować zbliżające się narodziny dziecka. Wtedy zwykło się organizować przyjęcia Baby Shower w godzinach popołudniowych. Odbywały się przy herbacie, na świeżym powietrzu. Panie miały zwyczaj chronić się przed słońcem w cieniu parasolek, co tłumaczy obecność parasolek w ogólnym wyobrażeniu tego święta.
Przyjęcie Baby Shower organizuje się także w przypadku drugich, czy następnych narodzin. Wtedy może być ono nazywane również 'sprinkle.' Wówczas już doświadczonej mamie i dziecku przynosi się prezenty, które powinny być praktyczne. Na tę okazję odpowiednie są: zapas pieluch czy zestaw specjalnych kosmetyków dla mamy i noworodka.
Po Drugiej Wojnie Światowej, wraz z nastaniem okresu baby boom, Baby Shower zyskał w Stanach Zjednoczonych bardzo dużą popularność. Do dziś prawie każda para amerykańska świętuje podczas ciąży, czasami nawet kilkukrotnie: w gronie rodziny, w gronie przyjaciół. Czasem okazję tę celebruje się także w pracy - przed przejściem na urlop macierzyński koledzy organizują Baby Shower przyszłej mamie.
W Kanadzie święto nazywane jest po prostu 'shower'. Początkowo było to wyłącznie święto kobiety i dla kobiet. Od niedawna jednak coraz częściej obchodzi się 'shower' na cześć zarówno przyszłej mamy, jak i przyszłego taty.
Obyczaj Baby Shower staje się coraz bardziej popularny także na kontynencie europejskim, szczególnie w Hiszpanii, Holandii, Wielkiej Brytanii, Francji.
Wśród Anglików i Irlandczyków święto Baby Shower organizuje się najczęściej w czasie ostatniego trymestru ciąży. Przyjęcie organizowane jest w miejscu pracy przyszłej mamy udającej się na urlop macierzyński. W trakcie imprezy dużą rolę odgrywają dekoracje: girlandy, balony, serpentyny. Tworzą one odpowiednią atmosferę spotkania.
W Hiszpanii przyjęcie Baby Shower, zwane także „bebe shower” obchodzone jest w ostatnim trymestrze ciąży. W świętowaniu uczestniczą wyłącznie kobiety. Przyjęcie odbywa się w domu przyszłej babci lub w przytulnej restauracji.
W Turcji święto przyszłej mamy jest bardzo popularne pośród wspólnoty żydowskiej i nosi nazwę ‘Fasadura’. Obchodzone jest wyłącznie przez kobiety, podczas 7. miesiąca ciąży. Celebracja różni się nieco od przyjęć Baby Shower organizowanych w innych europejskich krajach. Najbardziej charakterystycznym elementem celebracji jest ceremonia przecięcia białej tkaniny, z której następnie uszyte jest ubranko na chrzest niemowlaka oraz przytulanka dla malucha.
Święta na cześć przyszłej mamy popularne są także w całej Ameryce Południowej. Obchodzone są zarówno w Meksyku, w Paragwaju, w Puerto Rico, jak i w Brazylii czy na Hondurasie. Noszą różne nazwy: "fiesta de obsequios", "Baby Shower", czy "cha de bebe"("dziecięca herbata"). W każdym przypadku są świętem gromadzącym całą rodzinę i przyjaciół. Wszyscy spotykają się po to, żeby się razem pobawić. Przyjęcia przyszłej mamy nie obejdą się bez gier, które zapewniają powodzenie każdej imprezy.
Inne obrzędy charakteryzują święto na cześć przyszłej mamy na Bliskim Wschodzie i w Azji. W Iranie rodzice przyszłej mamy przygotowują wyprawkę w siódmym miesiącu ciąży. Zgodnie z irańską tradycją, cyfra „7” oznacza szczęście, dlatego też przyszli rodzice dostają się wszystkie prezenty w ilości po siedem: siedem par ubranek, siedem czapeczek, siedem chusteczek, siedem pieluszek, siedem butelek do karmienia, itd.
W Iraku z kolei przyjęcie na cześć przyszłej mamy ma miejsce w czasie 5-tego miesiąca i dotyczy tylko pierwszej ciąży. Dziadkowie od strony mamy ofiarowują ubranka, a rodzina przyszłego ojca słodycze (na bazie orzecha kokosowego). W 7. miesiącu ciąży, odbywa się inna uroczystość, która jest organizowana domu przyszłej mamy. W czasie takiego spotkania przyszła mama dostaje prezenty (ubrania i biżuterie), maluje twarz henną.
W Indiach w zależności od regionu, istnieją różne odmiany świąt przedporodowych. Valaikappu jest bardzo popularnym świętem w Indiach. Jest to ceremonia obchodzona w 7. miesiącu ciąży, w domu matki, gdzie przybyli odmawiają modlitwy za przyszłą mamę i dziecko. Ofiarowuje się też prezenty.Podczas uroczystości kobieta zakłada czerwone i zielone bransoletki. Robi to po to, by dzidziuś słyszał ich dźwięk. Bransolety zdejmowane są dopiero po porodzie. Kamilowie mają w zwyczaju podczas obchodów "Valaikappu" polewać przyszłą mamę wodą i obdarowują ją czarnym Sari.
W wyjątkowo oryginalny sposób świętuje się Baby Shower w Indonezji. Ceremonia organizowana jest w czasie 7-ego miesiąca ciąży. Jest to święto rodzinne, które gromadzi krewnych, bliskich, czasem także sąsiadów. Wszyscy zaproszeni przynoszą prezenty dla dziecka. Celem ceremonii jest odegnanie złych duchów, i troska o to, aby poród przebiegał w jak najlepszych warunkach. Przyszła babcia przystępuje do "rytuału oczyszczania", oblewa kobietę siedem razy wodą perfumowaną różą, jaśminem i magnolią. Następnie przyszła mama ma przygotować deser na bazie mango, słodkiego ziemniaka, grapefruita, owocu tamaryndowca i papryki polecanej ciężarnym kobietom na mdłości. Przed podaniem deseru, przyszła mama musi zbić ‘rujak’, gliniany garnek, symbolizujący ziemię (miejsce, z którego przybywa dziecko) i który ma za zadanie odgonić złe duchy. Każdy gość zbiera kawałek rozbitego "rujaka" i oddaje przyszłej mamie w zamian za porcję deseru. Na zakończenie ceremonii, na głowie kobiety kładzie się ugotowane na twardo jajko. Jeśli jajko się zbije, to będzie znak, że urodzi się córka, jeśli nie - będzie to chłopiec.
Zwyczaj podobny do Baby Shower rozpowszechnił się także na czarnym lądzie. W Afryce północnej - W Maroku, a przede wszystkim w Marakeszu, od początku ciąży wielbi się przyszłych rodziców. Zaproszeni przez parę goście uczestniczą w występie grupy śpiewających kobiet. Smaruje sie ręce przyszłej mamy henną- rajską rośliną.
W Czarnej Afryce praktykuje sie 4 rożne obrzędy, dotyczące kobiety w ciąży. Odprawiane są po to, by uchronić kobietę przed poronieniem, przedwczesnym porodem, śmiercią noworodka i aby zapewnić bezpieczeństwo w czasie porodu. Mają również pomóc kobiecie w zachowaniu zdrowia podczas całej ciąży. 4 obrzędy wykonywane są przez uzdrowicieli. Każdy obrzęd odpowiada kolejnemu etapowi ciąży, w rezultacie kobieta przechodzi od jednego zielarza do drugiego zgodnie z postępującą ciąża. Rytuały i zaklęcia stanowią nieodłączna cześć religii i kultury, które nakazują modlić sie do przodków, by chronili przyszłą mamę i dziecko.
W Afryce Południowej popularnym świętem jest ‘stork party’- "święto bociana", bardzo podobne do Baby Shower.
W Australii, jak i w Nowej Zelandii, tradycja Baby Shower jest bardzo popularna. Australijczycy i Nowozelandczycy znajdują dużo przyjemności w organizowaniu święta dla przyjaciół i krewnych. Zasada jest ta sama jak w większości krajów: 10-20 osób zbiera sie w domu jednego ze znajomych, bądź w restauracji, by świętować wraz z przyszłą mamą, dać prezenty jej i dziecku i przede wszystkim... bawić się!!!
Podsumowując, pamiętajmy, że przyjęcie Baby Shower ma być przyjemnym wydarzeniem dla przyszłej mamy, jedynym w swoim rodzaju momentem, który zawsze będzie chciała mieć w pamięci, chwilami, do których będzie chętnie wracać po latach, kiedy już dzieci dorosną.
Ciekawe pomysły na Baby Shower znajdziesz na stronie: http://www.baby-shower.pl
---
Katarzyna Pawłowska Baby Shower - portal dla przyszych mam
Artykuł pochodzi z serwisu www.Artelis.pl
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz